Sezóna 2015/2016

Milí přátelé a návštěvníci chebského divadla!,

Vítejte v Sezóně (ne)sourodých dvojic, v sezóně, v níž více než kdy jindy v našem divadle nikdo nezůstane sám. Každý přece alespoň občas potřebuje parťáka, přítele, soupeře nebo protihráče, který by mu na cestě životem podal pomocnou ruku nebo mu naopak házel klacky pod nohy. My vám tentokrát představíme dvojice hrdinů, které by spolu podle všech předpokladů neměly nikdy vyjít. Protože právě soužití či pouhé setkání takových párů skýtá nejvíce dramatických, napínavých, humorných, zábavných... (dosaďte dle žánru a vlastního vkusu) situací.

Sezónu nesourodých dvojic paradoxně zahájíme monodramatem. Text Kanaďana Duncana Macmillana Všechny báječný věci je totiž skutečně určen jedinému herci, v našem případě Pavlu Richtovi. Jeho partnerem se ovšem stanou odvážní diváci, kteří budou ve studiu d interaktivně vtahováni do hry. Inscenace v režii Zdeňka Bartoše bude letošním domácím příspěvkem do přehlídky Divadlo jednoho herce.

Druhý titul sezóny má už zcela jasně danou dvojici hlavních spoluhráčů a zároveň i protihráčů. Drama Králova řeč vypráví příběh podle skutečné události. Britský princ Albert se po abdikaci svého bratra stává následníkem trůnu a je nemyslitelné, aby nový monarcha trpěl koktavostí. Proto je okolnostmi donucen spolupracovat s výstředním logopedem, s nímž by jinak našel společnou řeč jen velmi těžko. Režie úspěšného titulu se ujme Petr Mikeska, který v chebském divadle před třemi sezónami inscenoval další z velkých dramatických příběhů a jednu nejnavštěvovanějších inscenací posledních let, Cyrana z Bergeracu.

Stejně jako předchozí titul, i ten následující vešel do povědomí veřejnosti díky filmovému zpracování. Slavný Absolvent s tváří mladičkého Dustina Hoffmana se stal kultovním snímkem konce 60. let. Dnes se příběh o nerovném vztahu naivního mladíčka a o generaci starší ženy znovu vrací v podobě divadelní adaptace, kterou v Chebu uvidíte v režii Konráda Popela.

Komedie s provokativním názvem Sex na vlnách bude první premiérou roku 2018. Propletenec příběhů, odehrávajících se během jediné noci v jednom městě, nabídne divákům plejádu bizarních postaviček od zneuznaného rozhlasového moderátora přes nešikovnou striptérku až po vyžilého rockera, posedlého zdravým životním stylem. Text, který je nesourodými dvojicemi doslova nabitý, nazkouší s pěticí herců Zdeněk Bartoš.

V březnu se znovu vydáme do britské historie, tentokrát ovšem prostřednictvím jednoho z vrcholných děl německého romantismu. Marie Stuartovna je psychologickým dramatem o touze po moci, lásce i svobodě, v němž se střetávají dvě silné osobnosti své doby, nevlastní sestry, královny Anglie a Skotska Alžběta a Marie. Po více než 30 letech se tak na chebské jeviště vrací německý klasik Friedrich Schiller, režie se opět ujme Zdeněk Bartoš. Muzikály se během několika posledních sezón v repertoáru Západočeského divadla zabydlely natrvalo. Na jaře 2018 se k nim připojí hudební komedie, která jde svou podstatou proti trendu výpravných nablýskaných show. Inteligentní minimuzikál pro dva herecké páry Miluju tě, ale. je nejdéle hranou komediální produkcí na off- Broadwayi. Vtipnou studii vztahu muže a ženy převede na chebská prkna režisér Jiří Bábek.

I v sezóně 2017/2018 bude zastoupena domácí dramatika, dokonce ta nejsoučasnější, napsaná už v novém tisíciletí, ovšem rukou zkušeného matadora českého divadla a vynikajícího pozorovatele společenských nálad Milana Uhdeho. Zázrak v černém domě získal cenu Alfréda Radoka za nejlepší českou hru roku 2007. Černou grotesku o jednom rodinném setkání, při němž na povrch vycházejí hluboko zasutá traumata, bude režírovat David Šiktanc, který se s chebským souborem seznámil při práci na inscenaci Noc bláznů.

Závěr sezóny bude doslova pohádkový. Andersenova Sněhová královna v režii Michala Háby bude po úspěšném muzikálu Adéla ještě nevečeřela další koprodukcí Západočeského divadla a činohry Karlovarského městského divadla. Na prahu léta tak budeme spolu s malým Kajem obdivovat ledovou krásu sněhových vloček. Že léto a sníh nejdou dohromady? Pak to bude důstojné zakončení sezóny 2017/2018, Sezóny (ne)sourodých dvojic.

Milí diváci, věříme, že i letos vzniknou v Západočeském divadle v Chebu inscenace, na které budete rádi chodit. Protože tím druhým do dvojice k herci je odjakživa... divák. Přijďte s námi vytvořit ten nejlepší tandem!

Těsíme se na vás

Martina Pokorná

dramaturgyně

Zdeněk Bartoš

režisér a umělecký šéf
© Západoeeské divadlo v Chebu | Tvorba webu: Žijurád Multimedia | webmaster@divadlocheb.cz | Grafika: K. Wewiorová